Filip Dobrovolný

ředitel

Skoro polovinu života jsem strávil na víceletých gymnáziích, jako student i jako učitel. Za tu dobu vím dost přesně, co na středních školách brání skutečnému vzdělání pro život: zvonění po 45 minutách, třídy plné lavic rozestavěných čelem ke stupínku, soutěžení v tom, kdo má jaký průměr známek.

Zároveň ale nezapomínám na to, co dělá středoškolská léta tím, na co člověk po letech vzpomíná s nostalgií: zážitky a kamarády na celý život, a v lepších případech i setkání s učiteli, kteří dokázali studenty nadchnout pro svůj obor, pomohli jim objevit silné stránky a ukázali, že vzdělání je nejen úžasný svět bez hranic, ale že je to i radost spojená s pocitem úspěchu.

Pracoval jsem jako lektor v jazykové škole, organizátor filmových festivalů, věnoval se překladům z francouzštiny a provádění turistů po Paříži. Ve ScioŠkolách pracuju od srpna 2017. Jako metodik jsem měl možnost je všechny poznat zblízka a zevnitř. Jako průvodce, učitel, metodik a lektor jsem se vždy snažil ukazovat lidem cesty, po kterých mohou sami dojít k odpovědím na svoje otázky, a posílit tak svoji autonomii. Mám rád, když je učení smysluplné a je při něm legrace. Kromě toho mám slabost pro poezii, cyklistiku a spaní pod širákem.

Přál bych si, aby Střední ScioŠkola byla místem, kde je normální být aktivní, podílet se na chodu školy, učit se od moudřejších a pomáhat těm, kdo si o to řeknou. Přál bych si, aby se spíš než škole podobala živému vzdělávacímu a kulturnímu centru, ve kterém se smazává hranice mezi „uvnitř“ a „venku“, mezi školou a světem, zkrátka místem, kde se každý den něco zajímavého děje.

e-mail: filip.dobrovolny@scioskola.cz, telefon: 775 115 567

První diplomka o naší škole je na světě

Napsal ji Jirka Zradička, který se ScioŠkolami už nějakou dobu spolupracuje. Jejím tématem jsou digitální portfolia našich studentů. Přečíst si ji můžete tady.

Návštěva ScioŠkoly v OlomouciV rámci mého projektu, zaměřeného na pedagogiku, jsem se rozhodla 23.5. navštívit ScioŠkolu v Olomouci.  Po velmi br..