Náš tým

Filip Dobrovolný

ředitel

Skoro polovinu života jsem strávil na víceletých gymnáziích, jako student i jako učitel. Za tu dobu vím dost přesně, co na středních školách brání skutečnému vzdělání pro život: zvonění po 45 minutách, třídy plné lavic rozestavěných čelem ke stupínku, soutěžení v tom, kdo má jaký průměr známek.

Zároveň ale nezapomínám na to, co dělá středoškolská léta tím, na co člověk po letech vzpomíná s nostalgií: zážitky a kamarády na celý život, a v lepších případech i setkání s učiteli, kteří dokázali studenty nadchnout pro svůj obor, pomohli jim objevit silné stránky a ukázali, že vzdělání je nejen úžasný svět bez hranic, ale že je to i radost spojená s pocitem úspěchu.

Pracoval jsem jako lektor v jazykové škole, organizátor filmových festivalů, věnoval se překladům z francouzštiny a provádění turistů po Paříži. Ve ScioŠkolách pracuju od srpna 2017. Jako metodik jsem měl možnost je všechny poznat zblízka a zevnitř. Jako průvodce, učitel, metodik a lektor jsem se vždy snažil ukazovat lidem cesty, po kterých mohou sami dojít k odpovědím na svoje otázky, a posílit tak svoji autonomii. Mám rád, když je učení smysluplné a je při něm legrace. Kromě toho mám slabost pro poezii, cyklistiku a spaní pod širákem.

Přál bych si, aby Střední ScioŠkola byla místem, kde je normální být aktivní, podílet se na chodu školy, učit se od moudřejších a pomáhat těm, kdo si o to řeknou. Přál bych si, aby se spíš než škole podobala živému vzdělávacímu a kulturnímu centru, ve kterém se smazává hranice mezi „uvnitř“ a „venku“, mezi školou a světem, zkrátka místem, kde se každý den něco zajímavého děje.

e-mail: filip.dobrovolny@scioskola.cz, telefon: 775 115 567 

Alexandra Kohoutová

zástupkyně ředitele

„Dum spiro spero – dokud dýchám, doufám“. Když jsem byla na střední škole, tohle heslo mi viselo v pokoji, a i když jsem na něj časem pozapomněla, vždycky ilustrovalo mou životní cestu. Energie, láska k lidem, chuť tvořit nové věci, smysl pro humor, kreativita, ale i odpovědnost a snaha dotahovat věci do konce – něco, co mě charakterizuje, čím se řídím a co bych chtěla předávat dál.

Ptáte se mě na profesní život? Šest let jsem pracovala jako ředitelka Chvalského zámku, který jsem se svým týmem budovala „od píky“, a to pro děti a mladé, pro rodiny, pro školy. Nyní je Chvalský zámek oblíbené a úspěšné kulturní a společenské centrum v Praze – Horních Počernicích, na které jsme všichni pyšní.  Dlouho jsem pracovala v marketingu a PR, takže mě baví nejen věci vymýšlet a uvádět v život, ale i propagovat a psát o nich. Část života mi spolkla i editorská a publikační činnost (kniha Praha s dětmi na krku), umím vyprávět příběhy, realizovat je a psát o nich.

Vystudovala jsem bohemistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Miluju divadlo a dobré filmy, výtvarné umění, hudbu všech možných směrů, baví mě dějiny minulé a současné a třešničkou na dortu je pro mě cestování. Baví mě chodit po horách i po evropských městech, láká mě moře a vůně dálek. Vychutnávám si dobré jídlo, zážitky a život. A mám prima rodinu, která mě podporuje – díky za to!

Těším se na start naší první Střední ScioŠkoly. Na své kolegy, na studenty, na práci pro mladé a s nimi, která má smysl a která mému doufání dává nový smysl a směr. Těším se, že společně se studenty vytvoříme prima místo pro vzdělávání, které bude radostí. Místo, kde ožívají přátelství a plní se sny.

e-mail: alexandra.kohoutova@scioskola.cz

Hanka Šafářová

průvodkyně

Hana Šafářová studovala matematiku a biologii na Přírodovědecké fakultě UK a má za sebou pět let praxe na gymnáziu. Kromě toho několik let pracovala jako účetní a daňový poradce. Snaží se podporovat mladé lidi na cestě k samostatnému poznání a ukazovat, že žádný problém není tak velký jak vypadá. Miluje přírodu, svobodu a vždy trochu pohybu a legrace. Má blízko k meditaci a práci s emocemi, ve volných chvílích si vyjede do parku na kolečkové brusle nebo na pár dní na vandr s koloběžkou.

e-mail: hana.safarova@scioskola.cz

Míša Straková

průvodkyně

Vystudovala Andragogiku a personální řízení na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a dokončuje studium managementu vzdělávání na Pedagogické fakultě. Profesně se zaměřuje se na oblast zážitkové pedagogiky směrem k dětem i dospělým. Mohli jste se s ní potkat např. v týmu PrPom, kde učí první pomoc právě zážitkovým způsobem. Je nadšená sportovkyně, obzvláště pak volejbalistka a lyžařka. Když si chce odpočinout, zahraje si na kytaru, přečte po několikáté Harryho Pottera nebo ráda vyrazí kamkoli s batohem, nejlépe do hor.

e-mail: michaela.strakova@scioskola.cz

Štěpán Moravec

průvodce

Moje první profese byla sociální práce. Šest let jsem působil ve vedení Programů sociální integrace společnosti Člověk v tísni – vedl jsem lidi, spravoval rozpočty, jednal s úředníky a politiky, psal články a studie. Pak jsem přes rok žil na Novém Zélandu jako tulák a viniční dělník. Úhrnem další rok jsem prožil na Srí Lance v buddhistickém klášteře jako laický meditující. Sedm let jsem vedl malou firmu na software a správu dat pro sociální práci a zároveň se podílel na různých výzkumech a analýzách v sociální a vzdělávací oblasti. Pak mě má žena a její děti přivedly na nápad jít učit nebo ještě lépe provázet mladé lidi. Prošel jsem dvouletým praktickým výcvikem Učitel naživo a nechal se vtáhnout do Scioškol. Jsou mi blízké sociální vědy, kulturní antropologie, ekonomie, historie, ale i matematika a fyzika. Mluvím anglicky a francouzsky. Každý den ve škole vidím, jak svoboda a odpovědnost, které na studenty nakládáme, jim svědčí, a baví mě to s nimi. Žiju se svou ženou, lékařkou a pekařkou, a jejími dvěma dětmi. Rád chodím po horách a po lesích, štípu dříví, zpívám, běhám, medituju a vedu meditační ústraní, čtu a nebo jen tak koukám z okna, zejména když prší.

e-mail: stepan.moravec@scioskola.cz

Jana Zatloukalová

průvodkyně

Vystudovala románskou filologii s pedagogikou a psychologií na FF UK. Vedle překladů, tlumočení, vedení jazykových kurzů, sklizně oliv, práce na vinici a na velvyslanectví dělala průvodce dobrodružných výprav.  Ve škole se při společném putování za poznáním snaží, aby si každý mohl najít i svou vlastní cestu sám k sobě. Bydlí s rodinou a s poštolkou v panelákovém bytě obloženém opravdovými knihami. Poslouchá vážnou hudbu, chodí do přírody, věnuje se sportu a cestování. Má ráda setkávání s lidmi i tiché chvíle o samotě nebo s knihou. Její kartáček na zuby musí být pokud možno červený se žlutými štětinami.

e-mail: jana.zatloukalova@scioskola.cz

Selina Komers

english teacher

I come from a mixed background; I grew up in Istanbul, Turkey, but have spent a lot of time in the UK and have lived in other European cities. I love being able to settle into new places for long periods of time, instead of travelling there for a few days.  I am fluent in English, Turkish, and French. Professionally, I have specialised in Education studies, and have just finished my Master’s in Philosophy of Education. Throughout the years I have worked with youth-empowerment organisations, refugee youth-centres, and cultural exchanges as a facilitator and educational coordinator. I am passionate about educational theory; I believe that mainstream schools need to be reformed if they want to be in harmony with how the mind truly develops and grows. To have such rigid ‘walls’ and confinements is, in my opinion, restricting and narrowing for the mind. It is therefore that I want the educational spaces I’m involved with to be characterised by openness, curiosity, criticality, and creativity. I hope I will be able to encourage this as we learn together this year. My subject interests are English Literature and Language, History & Social Sciences, and Philosophy. My current passion-project is to write and illustrate a children’s book!

e-mail: selina.komers@scioskola.cz

První diplomka o naší škole je na světě

Napsal ji Jirka Zradička, který se ScioŠkolami už nějakou dobu spolupracuje. Jejím tématem jsou digitální portfolia našich studentů. Přečíst si ji můžete tady.

Blog

Návštěva ScioŠkoly v OlomouciV rámci mého projektu, zaměřeného na pedagogiku, jsem se rozhodla 23.5. navštívit ScioŠkolu v Olomouci.  Po velmi br..

Kontakt

Jak se k nám dostanete
Svídnická 506, Praha 8, 181 00
tel.: 775 115 567, 770 191 224